Księga wieczysta jest źródłem nieocenionych informacji o nieruchomości. To jeden z najważniejszych dokumentów określających stan prawny nieruchomości. Jej funkcją jest przede wszystkim ujawnienie praw rzeczowych na nieruchomościach.
Księgę wieczystą tworzą cztery działy, z czego pierwszy dział dzieli się na dwie części.
Dział I- O, oznaczenie nieruchomości
W tym dziale znajdziesz takie informacje jak: rodzaj nieruchomości – czy jest to lokal, działka; dane geodezyjne – numer działki, położenie, przeznaczenie; sposób korzystania z działki; dane adresowe – nazwa ulicy, numer domu, numer mieszkania; powierzchnia działki; powierzchnia lokalu mieszkalnego; opis lokalu, informację o pomieszczeniach przynależnych; informację o budynku oraz informację o wyodrębnionych lokalach mieszkalnych wraz z numerem lokalu i numerem księgi wieczystej (tylko lokale stanowiące odrębną nieruchomość); numer księgi wieczystej z której wyodrębniono lokal mieszkalny (Kw. gruntu pod budynkiem).
Dział I – Sp. spis praw związanych z własnością
Dział ten informuje o prawach przysługujących każdoczesnym właścicielom nieruchomości, w tym: udział przypisany do lokalu mieszkalnego w nieruchomości wspólnej; prawo przechodu przez inną działkę; okres użytkowania wieczystego; prawo korzystania z działek stanowiących place zabaw; infrastrukturę.
Dział II księgi wieczystej – własność
W dziale II księgi wieczystej sprawdzisz kto jest właścicielem nieruchomości, użytkownikiem wieczystym i jej podstawę nabycia. Dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego będzie to „uprawniony”. W księdze wieczystej działki gruntu, na której stoi budynek wielorodzinny w dziale drugim Kw. jest informacja o właścicielach wyodrębnionych lokali mieszkalnych, w tym numer udziału, numer lokalu, wielkość udziału i numer księgi wieczystej lokalowej.
Dział III księgi wieczystej – prawa, roszczenia i ograniczenia
W dziale III księgi wieczystej znajdziesz takie informację jak: służebności gruntowe, przechodu i przejazdu, służebność przesyłu, dożywocie, służebność mieszkania, informacja o wszczęciu egzekucji z nieruchomości, sposób zarządu nieruchomością wspólną, sposób korzystania z nieruchomości wspólnej (np. z którego miejsca postojowego korzysta właściciel danego udziału), wpis nieruchomości do rejestru zabytków, roszczenie o opłatę przekształceniową, roszczenie o wybudowanie i przeniesienie własności nieruchomości na podstawie umowy deweloperskiej lub przedwstępnej zawieranej z deweloperem, ostrzeżenie o niezgodności zapisów Kw. ze stanem faktycznym.
Dział IV księgi wieczystej – hipoteka
Dział czwarty to miejsce wyłącznie do wpisu hipotek. To może być hipoteka umowna, która jest zabezpieczeniem wszystkich kredytów hipotecznych udzielanych przez banki albo hipoteka przymusowa – w przypadku zobowiązań właściciela wobec Urzędu Skarbowego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Księgę wieczystą możesz sprawdzić przez internet, za darmo pod warunkiem, że znasz jej numer. Wystarczy wejść na stronę: www.ekw.ms.gov.pl
Jeśli nie znasz numeru księgi wieczystej to możesz go uzyskać w: Sądzie Rejonowym w Wydziale Ksiąg Wieczystych lub Starostwie Powiatowym w Wydziale Geodezji i Kartografii, właściwych ze względu na położenie nieruchomości.
Księga wieczysta to dowód osobisty nieruchomości!!
Z jej treścią powinien zapoznać się każdy, kto planuje zakup mieszkania, domu lub działki.