Depozyt notarialny jest świetnym wyborem, możliwością, jaka zabezpiecza interesy obydwóch stron transakcji, a więc strony kupującej, jak i strony sprzedającej nieruchomość.

To jeden z efektywnych sposobów zabezpieczania transakcji. Stosuje się go m.in. przy umowie sprzedaży, aby zabezpieczyć zapłatę ceny. Informacje na temat tej formy ochrony znajdują się w art. 108 ustawy Prawo o notariacie: notariusz w związku z dokonywaną w jego kancelarii czynnością ma prawo przyjąć na przechowanie, w celu wydania ich osobie wskazanej przy złożeniu lub jej następcy prawnemu, papiery wartościowe albo pieniądze w walucie polskiej lub obcej.

Najczęstszym przypadkiem ustanowienia depozytu jest umowa sprzedaży nieruchomości. Wówczas w celu zabezpieczenia swoich interesów, zbywca może nakazać nabywcy wpłatę ceny do depozytu. Zyskuje przy tym pewność, że pieniądze otrzyma, a nie będzie miał jedynie roszczenia, które w praktyce jest trudne do wyegzekwowania.

  • Przyjmując pieniądze do depozytu, notariusz sporządza protokół.
  • W chwili sporządzania protokołu, cała kwota musi być zaksięgowana na rachunku depozytowym notariusza. Jest to specjalne konto bankowe, na którym realizowane są wyłącznie cele depozytowe.
  • Strona transakcji, która składa środki do depozytu, określa jego warunki – czyli kiedy i komu notariusz wypłaci pieniądze z depozytu.
  • Wszystkie czynności związane z depozytem są udokumentowane w formie protokołu.
  • Notariusz jest zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej.
  • Jeżeli wystąpią problemy ze zrealizowaniem umowy, notariusz natychmiast zwraca wpłacającemu kwotę z rachunku depozytowego.

 

Korzyści z zastosowania rachunku depozytowego u notariusza:

  1. depozyt chroni interesy obu stron transakcji, zarówno sprzedającego, jak i kupującego,
  2. potwierdza, że kupujący posiada środki finansowe niezbędne do realizacji umowy (opłacenia zakupu),
  3. pieniądze powierzone notariuszowi jako osobie zaufania publicznego – są bezpieczne,
  4. zwalnia kupującego z konieczności przelania ceny na rachunek sprzedającego jeszcze przed zawarciem umowy,
  5. kwota wpływa na rachunek sprzedającego dopiero po zrealizowaniu warunków umowy, które określa się w protokole przyjęcia do depozytu.

 

Ile kosztuje depozyt u notariusza?

Opłaty związane ze złożeniem środków do depozytu są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Jest to połowa stawki maksymalnej przewidzianej dla danej kwoty. Oprócz tego trzeba doliczyć podatek VAT (23%) i ewentualny koszt sporządzenia wypisów aktu notarialnego.